İsveç Masajı (Klasik Masaj) Nedir?

İsveç masajı batıdaki en yaygın ve en bilinen masaj türüdür. Aynı zamanda spor masajı, derin doku masajı ve aromaterapi gibi diğer popüler batılı masaj türlerinin de anasıdır.

Terapistler bu masajı -batının anatomi ve fizyolojisine dayanarak- dolaşımı hızlandırmak, gergin kasları gevşetmek, hareket kabiliyetini arttırmak ve ağrıyı azaltmak için kullanırlar.

Eğer ilk spa deneyiminiz ise ve çok sık masaj yaptıran biri değilseniz İsveç masajı sizin için uygun bir seçim olabilir. İsveç masajı ve derin doku masajında çoğu insan 50-60 dakikalık seansları tercih ederken, 75-90 dakikalık seanslar terapistinize kas dokularınız üzerinde çalışması ve sonuç alabilmesi için daha fazla zaman tanıyacaktır. İsveç masajı oldukça yavaş ve nazik olabildiği gibi hareketli ve güçlü de olabilir, bu tamamen terapistinizin tarzına ve sizin talebinize göre değişir.

İsveç Masajı Nasıl Uygulanır?

Tüm İsveç masajlarında, terapist cildi masaj yağıyla yağlar ve geleneksel İsveç masajı için temel teknikler de dahil olmak üzere çeşitli masaj darbeleri uygular: Efloraj, petristasyon, sürtünme, çarpma, titreşim, sinir vuruşları ve İsveç jimnastiği.

Bu hareketler kas dokusunu ısıtır, gerilimi azaltır, kas düğümleri ve yapışık dokuları çözer. İsveç masajı sağlık açısından sağladığı yararların yanı sıra ekstra bir rahatlama da sağlar. Elbette terapistiniz terapi öncesinde size daha önce yaşadığınız sakatlıkları veya bilmesi gereken diğer sağlık durumlarınızı sormalıdır.

Terapistinize söylemek istediğiniz şeyler gerginlik veya ağrılar, hamilelik ya da alerji gibi durumlar olabilir. Masaj yapılırken uygulanacak baskı hakkında bir tercihiniz varsa ayrıca onu da belirtebilirsiniz.

Genellikle başınızı U şeklinde bir yüz beşiğine koyarsınız, böylece omurganız nötr kalır. Terapist genel olarak sürtünme, germe, çekme,vurma ve efloraj gibi çeşitli masaj darbeleri kullanarak çalışır.

Sırt kısmı bitince, bacaklarınızın arka kısmı, bacaklarınızın ön kısmı, kollar, boyun ve omuzlar şeklinde devam eder.

Bazı terapistler farklı bir düzende çalışır ve hepsinin kendi tarzı ve teknikleri vardır.

Eğer basınç çok hafif veya çok katı ise, konuşmanız ve terapistinizden bunu ayarlamasını istemeniz gerekir. Daha derin bir çalışma istiyorsanız ve kronik kas ağrısından kurtulmak için daha fazla baskıya katlanmak isterseniz, bir başka İsveç masajı şekli olan derin doku masajı yaptırmanız daha iyi olabilir.

Ayrıca tadını çıkarabilirsiniz

Buhar Odası

Buhar odaları, su dolu jeneratörlerin kapalı bir odaya buhar pompalaması